Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ztratili novináři píšící o inkluzi soudnost?

9. 03. 2016 7:56:43
Od letošního září začne platit ministerská novela o inkluzi, tedy ve zkratce o společném vzdělávání dětí s lehkým mentálním postižením s ostatními.

Je přislíbeno, že děti s jakýmkoliv handicapem budou mít od září nárok na placené asistenty, speciální pedagogy a hodiny vzdělávání navíc. Tolik obecně.

Nelíbí se mi, že se debata mezi vlivnými novináři (Martin Fendrych z aktualne.cz, Marek Švehla z Respektu, Petr Fischer z HN nebo Tomáš Feřtek z lobbistické organizace EDUin aj.) dostala do roviny, kdy jsou učitelé a ředitelé škol odmítající tento horkou jehlou psaný špatný zákon považováni za necitlivé, sobecké, konzervativní, nesnášející změny atd.

Nechápu jejich mentorující texty. Proč se nezeptají vlastních dětí, jak to skutečně ve škole chodí!? Že jsou již děti se speciálními potřebami dávno plně integrovány a jiné zohledňovány? Proč se nezeptají učitelů? Zjistili by, že obava pedagogů pramení zejména z dalších byrokratických překážek (např. 1 krát za měsíc napsat o dítěti posudek a poslat ho „odborníkům“ sedícím na nově vytvořených pracovních pozicích), dále sdílí starost o dostatek peněz na celý projekt, který bude financovaný ze sociálních fondů EU s nezajištěnou dlouhodobostí (kdo to bude potom platit, až fondy vyschnou??). Další obavy jsou spojeny s nemožností ověřit si schopnosti potenciálních asistentů, jimž zákonitě chybí zkušenosti. Bohužel novela zcela kašle na to definovat odborníky a jejich kompetence v oblasti speciálního školství a říká, že asistenta integrovanému dítěti může dělat maturant s dvouměsíčním kurzem a dále říká, že škola má nárok na dalšího asistenta až u pátého integrovaného dítěte ve třídě, uf. Ministerští úředníci a samotná ministryně toto stále opomíjejí plně sdělit veřejnosti.

Je nepříjemné, když zmiňovaní novináři míchají dohromady různé věci - lidskou stránku inkluze, sociální stránku a samotný proces vzdělávání. Namísto toho, aby se snažili porozumět velmi složité situaci ve školství a pokoušeli se vyznat ve spleti různých zájmových a vlivových skupin (150 mld. Kč ročně dává dost důvodů se o školství zajímat), tak argumentují po panském způsobu a s marxistickou dikcí apelují na učitele a společnost, aby byla ke změnám pokud možno nekritická a vstřícná s tím, že znalosti, rozhled a vzdělání jsou vlastně podružné, protože důležitější jsou získané sociální kompetence a schopnost vážit si druhého.

Chci jim vzkázat, že drtivá většina lidí kolem mě naprosto souzní s tezemi o vzájemném porozumění a obohacení, ale také ví, že v kapitalistické společnosti orientované na ekonomický úspěch se tvrdě vyžadují znalosti (pozn. usilujeme o kvarterní znalostní ekonomiku a ne o montovnu ČR) a schopnosti rozhodnout se na základě faktů nikoliv emocí. Vědomosti jsou stále tím, co v životě zaručí ekonomický (i společenský) úspěch.

V jednom z minulých blogů jsem napsal: Vzdělání je (konzervativci i levicí) ve vzácné shodě obecně chápáno jako něco, k čemu by měl mít každý stejný přístup a rovné podmínky. Změny se mají provádět vždy velmi citlivě a ne ad hoc, jak se to komu zrovna hodí. Je ironií dějin, že to budou zrovna socialisté, kteří definitivně pochovají české elementární školství a vrátí nás zpět do vysoce selektivního vzdělávacího systému 19. století po britském vzoru. Systému, kde děti bohatých, elit a střední třídy studují na špičkových soukromých školách s výborným zázemím a pedagogy, a děti většinové populace na státních školách s nepřesvědčivými a chabými výsledky. Ministryní Valachovou navrhovaný způsob inkluze dokončí to, co už před 12 lety začala ministryně Buzková, mimochodem (socialistická!!) ministryně, která vlastní dítě poslala na soukromou školu s desítitisícovým školným.

Říkám, že sám bych se lidsky i společensky styděl odmítnout vzdělávat děti se specifickými potřebami a pro instituci, která by tyto děti šmahem odmítala, bych nikdy nepracoval. Na druhou stranu se odmítám nechat peskovat a poučovat lidmi, kteří o tom mají jen povrchní znalosti a jejichž cílem je vyplodit každý den článek na jakékoliv téma, jen aby uspokojili své vydavatele - zaměstnavatele.

Autor: Jan Zapletal | středa 9.3.2016 7:56 | karma článku: 41.88 | přečteno: 4424x

Další články blogera

Jan Zapletal

Když se britská premiérka Theresa Mayová usměje, umře anděl

Britská premiérka Theresa Mayová na víkendovém sjezdu Konzervativní strany opět prohlásila: „Brexit znamená brexit.“ Česky něco jako: „Třešeň je třešeň.“ A s nadsázkou: „kuře není kachna.“

4.10.2016 v 7:53 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 801 | Diskuse

Jan Zapletal

Kardinál Dominik Duka se naštval a odmítl muslimskou migraci

Vražda stařičkého francouzského kněze Jacquese Hamela při ranní mši ještě náctiletými muslimskými mladíky vyvolala mezi špičkami české katolické církve reakci, která se jen tak nevidí.

29.8.2016 v 8:56 | Karma článku: 41.54 | Přečteno: 2074 | Diskuse

Jan Zapletal

Stali jsme se společností ratingů a auditů?

Radní v našem Uherském Hradišti se v týdnu u kafíčka s novináři pochlubili výsledkem analýz ratingové agentury. Město obdrželo stupeň národního ratingu A2. Hodnocení provádí společnost Moody ́s Investors Service.

18.8.2016 v 9:54 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 351 | Diskuse

Jan Zapletal

Pár poznámek k závěrečnému účtu hospodaření Uherského Hradiště za r. 2015

Radniční koalice včele se starostou se v minulých dnech v médiích a na sociálních sítích pochlubila hospodářským výsledkem za r. 2015 se slovy: „Slíbili jsme dobře hospodařit s městskými penězi a držíme slovo!“

18.8.2016 v 7:25 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 246 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Děti jsou jak prdy – máš rád jen ty svoje

Tak tohle moudro jsem zaslechla docela nedávno a donutilo mě přemýšlet. Přemýšlet i o tom jak ve vlastních, byť nevychovaných dětech, uctíváme kult dítěte a považujeme naše nevychované potomky za dokonalost samu sebe...

23.6.2017 v 20:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Karel Trčálek

Zemanova svině

Nominativ, svině, svině. Genitiv, svině, sviň / sviní. Dativ, svini, sviním. Akuzativ, svini, svině. Vokativ, svině, svině. Lokál, svini, sviních. Instrumentál, sviní, sviněmi ...

23.6.2017 v 18:32 | Karma článku: 17.39 | Přečteno: 678 | Diskuse

Milan Radek

Uctivý služebníček Macron poslušně hlásí že už těm neposlušným državám vynadal

Mutti mu přece jasně řekla že má těm vidlákům odvedle vynadat, aby už začali poslouchat, a on bez odmluv splnil rozkaz. Mutti přece nebude na vlastní ústa říkat to co může říkat on za ní. Marine Le Pen měla pravdu že ve Francii

23.6.2017 v 18:10 | Karma článku: 35.21 | Přečteno: 998 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč reaguji na články jiných blogerů? Protože jsem parazit!

Blog je, alespoň pro mě, především hra. Může-li jistá „ekonomka“ či jistí blogeři své lži a svou propagandu více či méně podařeně prezentovat jako odhalování „skutečné“ pravdy, pak si já můžu z jejich lhaní dělat legraci

23.6.2017 v 16:37 | Karma článku: 13.61 | Přečteno: 312 | Diskuse

Milan Šupa

Otevřená konfrontace s negativním názorem čtenáře

"Pane blogere, já osobně patřím k lidem s duchovním zaměřením, ale mnohé Vaše příspěvky vnímám jen jako samu negaci. Proto Vaše jednostranné názory ("co je špatné") většinou už ani nečtu.

23.6.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.91 | Přečteno: 327 | Diskuse
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1386

Pracuji jako pedagog, vědec a zastupitel v UH. Na FF MU v Brně jsem vystudoval několik oborů. V doktorském programu se specializoval na ekonomické dějiny měst a obcí.

 

www.facebook.com/jan.zapletal.1272Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.