Když se britská premiérka Theresa Mayová usměje, umře anděl

4. 10. 2016 7:53:15
Britská premiérka Theresa Mayová na víkendovém sjezdu Konzervativní strany opět prohlásila: „Brexit znamená brexit.“ Česky něco jako: „Třešeň je třešeň.“ A s nadsázkou: „kuře není kachna.“

Mayové nicneříkající sofisma jen ilustruje její malou schopnost cokoliv sdělit běžnému člověku. Jestli se v tomto nezlepší, bude mít během procesu vystoupení z EU velký problém.

Ve svém projevu na výroční konferenci Konzervativní strany v Birminghamu vyjádřila názor, že se Británie odchodem z EU stane „opět zcela nezávislou a suverénní zemí a z této pozice bude utvářet svůj vztah s Evropskou unií.“ K tomu snad jen, že Británie zcela dobrovolně jako „nezávislá a suverénní země“ odsouhlasila a schválila všechny zákonné úpravy schvalované evropskými institucemi, aniž by kdy použila právo veta. Mayová zopakovala, že po červnovém referendu není cesty zpět. Má pravdu. Ignorováním výsledku referenda by parlament zničil svou staletí budovanou legitimitu. Dále je si jistá, že „odchod z EU Británie přemění v úspěch.“

Tak na to si koupím lístek do první řady. Totiž, odchod z EU je jedna věc, ale finální dohoda je zcela něco jiného. Mayová bude muset vyřešit nejsložitější rébus v evropských mezinárodních vztazích za posledních několik dekád.

Mayová dále řekla, že přece dřív nemohla a teď ještě stále nemůže odhalit britskou vyjednávací pozici vůči Evropské komisi, která nejspíš za EU povede jednání. To jsou jen takové floskule pro její fanoušky a neznalé, kterými se snaží zakrýt dosavadní bezradnost. Ujišťuji paní Mayovou, že evropští vyjednavači již čekají v zákopech a jako ostříži budou sledovat její kroky a briskně na ně reagovat. O tom ať nepochybuje. Všichni budou na veřejnosti mluvit hezky o společných hodnotách, o spolupráci, o přátelství až za hrob atd. A v zákulisí pak svádět diplomatické bitvy.

Velká Británie by sice mohla přeskočit dlouhé dvouleté vyjednávání a dohodnout se na prozatímním uspořádání a zůstat v rámci jednotného trhu, zatímco si vyjedná svůj konečný odchod z EU. To by snad uklidnilo trhy a investory, zejména ty mimoevropské. Ale proč by na to proboha komise přistupovala? Takhle Brity drží v hrsti, chcete-li v pasti.

To na druhou stranu ale nedává žádné právo spoluviníkům současného žalostně trapného stavu v EU, předsedovi EP Martinu Schulzovi či Martinu Sedlmayerovi, vedoucímu sekretariátu šéfa komise Junckera, tlačit na pilu a zcela nediplomaticky se vyjadřovat pro rychlý odchod VB. Oba asi moc nepřemýšlí do budoucna. Jen tím zbytečně přilili olej do ohně a vůbec ničemu nepomohli. Pouze ještě více popudili skeptiky v ostatních členských zemích proti nefunkční administrativě EU.

Zpět k samotnému brexitu. Každý, kdo alespoň trochu zná dějiny, umí číst mezi řádky a chápe mechanismy fungování mezinárodních vztahů, tuší, že článek 50 lisabonské smlouvy v důsledku potrestá každou zemi tak, aby žádná nemohla vyjít z členství bezpečně a bez ztráty kytičky. V tomto případě kytiček. I když ve hře je stále mnoho neznámých a pozice se mohou během jednání měnit, scénáře rychlého brexitu se řada britských podniků zákonitě obává. I když se podnikatelské nálady v Británii po prvotním šoku z výsledku referenda rychle oklepaly, může je brzký start tvrdých jednání o vystoupení zase pokazit.

Závěrem. Mayová vskutku není Thatcherová. Měla by se velmi dobře poradit s manželem Phillipem, finančníkem ze City a expertem na rizika, protože Velká Británie bude nepochybně tahat za kratší konec provazu a nejpravděpodobnějším výsledkem vystoupení bude, že prostě odsouhlasí všechny důležité požadavky Evropské komise.

Proč? Nelze zůstat na jednotném trhu a zároveň omezit svobodu pohybu. A členské státy EU nechtějí podpořit euroskeptiky ve vlastní zemi, takže budou chtít tvrdou dohodu a ví, že dlouhé vyjednávání by poničilo ekonomiku VB a na dlouhou dobu vyhnalo konzervativce z vlády.

Smlouva o EU znevýhodňuje každého "odpadlíka." Je v ní přesně napsáno:

Bez povolení orgánů EU nemůže VB vyjednávat bilaterální (dvoustranné) smlouvy s jednotlivými členskými státy v průběhu procesu výstupu.

Vyjednávání za Británii povede ne moc znalá politička, která se o víkendu tvářila, jak to všechno zvládne na výbornou. Nevím, zda to byla jen pouhá póza, nebo je skutečně přesvědčena o svých schopnostech provést VB bažinou mezinárodní diplomacie. Ono je to v důsledku jedno. Takový obtížný úkol by měly problém zvládnout i těžší váhy britské politiky. Ale ty se teď bohužel Británii buď nedostávají, anebo utekly před odpovědností.

*Titulek v nadpisu jsem si vypůjčil od britského komika.

** Blog popisuje možnosti, nikoliv souhlas/nesouhlas s tou kterou stranou.

Autor: Jan Zapletal | úterý 4.10.2016 7:53 | karma článku: 16.39 | přečteno: 869x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Pomp

TV politické debaty: Když se člověk hádá s blbcem

„Jestliže se člověk hádá s blbcem víc, jak půl minuty, hádají se už dva blbci,“ to řekl moudrý Jan Werich. Televizní politické debaty však mají být o tom, že blbec má být usvědčen z blbosti chytrými protiargumenty, ne úprkem.

19.3.2024 v 9:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 |

Jan Bartoň

Macron: Preferuji strategickou nejednoznačnost

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes hovoří zcela odlišně než po začátku ruské agrese proti Ukrajině. Nejprve se snažil s Ruskem komunikovat, nyní je včele politiků, kteří by chtěli poslat vojáky na Ukrajinu.

19.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 108 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Má to na svědomí Andrej Babiš

Víme o něm io jeho rodině téměř všechno. Pokud pro něho ve volbách lidé hlasují, vědí proč. Dá se říci, že jako předseda vlády byl úspěšný.

19.3.2024 v 7:49 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 187 | Diskuse

Jan Ziegler

V Rusku se nekonaly volby, ale vyhlášení vůdce zločineckého gangu

Ne, opravdu nelze v Rusku mluvit o svobodných volbách a nejen těch prezidentských. Zástupci skutečné opozice jsou zavíráni do vězení nebo rovnou vražděni. Západ nesmí uznat násilnického mafiána Putina za ruského prezidenta.

18.3.2024 v 12:30 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 331 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Sedm stupňů do Sokola

Jak slepá musela starostka být, když její asistentka, které každý měsíc strhávali část platu na její dluhy, přicházela s luxusními kabelkami, nákladnými šperky aměla prostředky na drahé zahraniční zájezdy.

18.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 23.83 | Přečteno: 463 | Diskuse
Počet článků 51 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1399

Pracuji jako pedagog, vědec a zastupitel v UH. Na FF MU v Brně jsem vystudoval několik oborů. V doktorském programu se specializoval na ekonomické dějiny měst a obcí.

 

www.facebook.com/jan.zapletal.1272

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...