Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ztratili novináři píšící o inkluzi soudnost?

9. 03. 2016 7:56:43
Od letošního září začne platit ministerská novela o inkluzi, tedy ve zkratce o společném vzdělávání dětí s lehkým mentálním postižením s ostatními.

Je přislíbeno, že děti s jakýmkoliv handicapem budou mít od září nárok na placené asistenty, speciální pedagogy a hodiny vzdělávání navíc. Tolik obecně.

Nelíbí se mi, že se debata mezi vlivnými novináři (Martin Fendrych z aktualne.cz, Marek Švehla z Respektu, Petr Fischer z HN nebo Tomáš Feřtek z lobbistické organizace EDUin aj.) dostala do roviny, kdy jsou učitelé a ředitelé škol odmítající tento horkou jehlou psaný špatný zákon považováni za necitlivé, sobecké, konzervativní, nesnášející změny atd.

Nechápu jejich mentorující texty. Proč se nezeptají vlastních dětí, jak to skutečně ve škole chodí!? Že jsou již děti se speciálními potřebami dávno plně integrovány a jiné zohledňovány? Proč se nezeptají učitelů? Zjistili by, že obava pedagogů pramení zejména z dalších byrokratických překážek (např. 1 krát za měsíc napsat o dítěti posudek a poslat ho „odborníkům“ sedícím na nově vytvořených pracovních pozicích), dále sdílí starost o dostatek peněz na celý projekt, který bude financovaný ze sociálních fondů EU s nezajištěnou dlouhodobostí (kdo to bude potom platit, až fondy vyschnou??). Další obavy jsou spojeny s nemožností ověřit si schopnosti potenciálních asistentů, jimž zákonitě chybí zkušenosti. Bohužel novela zcela kašle na to definovat odborníky a jejich kompetence v oblasti speciálního školství a říká, že asistenta integrovanému dítěti může dělat maturant s dvouměsíčním kurzem a dále říká, že škola má nárok na dalšího asistenta až u pátého integrovaného dítěte ve třídě, uf. Ministerští úředníci a samotná ministryně toto stále opomíjejí plně sdělit veřejnosti.

Je nepříjemné, když zmiňovaní novináři míchají dohromady různé věci - lidskou stránku inkluze, sociální stránku a samotný proces vzdělávání. Namísto toho, aby se snažili porozumět velmi složité situaci ve školství a pokoušeli se vyznat ve spleti různých zájmových a vlivových skupin (150 mld. Kč ročně dává dost důvodů se o školství zajímat), tak argumentují po panském způsobu a s marxistickou dikcí apelují na učitele a společnost, aby byla ke změnám pokud možno nekritická a vstřícná s tím, že znalosti, rozhled a vzdělání jsou vlastně podružné, protože důležitější jsou získané sociální kompetence a schopnost vážit si druhého.

Chci jim vzkázat, že drtivá většina lidí kolem mě naprosto souzní s tezemi o vzájemném porozumění a obohacení, ale také ví, že v kapitalistické společnosti orientované na ekonomický úspěch se tvrdě vyžadují znalosti (pozn. usilujeme o kvarterní znalostní ekonomiku a ne o montovnu ČR) a schopnosti rozhodnout se na základě faktů nikoliv emocí. Vědomosti jsou stále tím, co v životě zaručí ekonomický (i společenský) úspěch.

V jednom z minulých blogů jsem napsal: Vzdělání je (konzervativci i levicí) ve vzácné shodě obecně chápáno jako něco, k čemu by měl mít každý stejný přístup a rovné podmínky. Změny se mají provádět vždy velmi citlivě a ne ad hoc, jak se to komu zrovna hodí. Je ironií dějin, že to budou zrovna socialisté, kteří definitivně pochovají české elementární školství a vrátí nás zpět do vysoce selektivního vzdělávacího systému 19. století po britském vzoru. Systému, kde děti bohatých, elit a střední třídy studují na špičkových soukromých školách s výborným zázemím a pedagogy, a děti většinové populace na státních školách s nepřesvědčivými a chabými výsledky. Ministryní Valachovou navrhovaný způsob inkluze dokončí to, co už před 12 lety začala ministryně Buzková, mimochodem (socialistická!!) ministryně, která vlastní dítě poslala na soukromou školu s desítitisícovým školným.

Říkám, že sám bych se lidsky i společensky styděl odmítnout vzdělávat děti se specifickými potřebami a pro instituci, která by tyto děti šmahem odmítala, bych nikdy nepracoval. Na druhou stranu se odmítám nechat peskovat a poučovat lidmi, kteří o tom mají jen povrchní znalosti a jejichž cílem je vyplodit každý den článek na jakékoliv téma, jen aby uspokojili své vydavatele - zaměstnavatele.

Autor: Jan Zapletal | středa 9.3.2016 7:56 | karma článku: 41.93 | přečteno: 4436x


Další články blogera

Jan Zapletal

Věřící se rozhodují mezi dvěma ateisty. A budou volit spíše Miloše Zemana.

V prvním kole prezidentské volby se ucházelo o přízeň voličů devět kandidátu, z nich šestice prohlašovala, že jsou lidmi věřícím. Dokonce jeden z nich, Mirek Topolánek, velmi často v rozhovorech zmiňoval jak „našel Boha“.

25.1.2018 v 8:52 | Karma článku: 28.64 | Přečteno: 840 | Diskuse

Jan Zapletal

Proč je lepší nedělat nic a s „Tlustým Kimem Třetím“ se raději dohodnout

Severokorejský diktátor Kim Čong-un, čínskými špióny přezdívaný „Tlustý Kim Třetí“, oproti svým běžným zvyklostem tentokrát nepřehání a korejské rakety se nebezpečně přibližují k Evropě a Severní Americe.

6.9.2017 v 7:52 | Karma článku: 18.96 | Přečteno: 704 | Diskuse

Jan Zapletal

Princezna Diana, britská média, politici, veřejnost a role člena britské královské rodiny

S výročím 20 let od úmrtí britské princezny Diany se vyrojila spousta článků (i konspirativních) a odvysílalo se nespočet dokumentů. Média nás zahltila vzpomínkami Dianiných synů, bývalých i současných politiků a veřejnosti.

4.9.2017 v 10:45 | Karma článku: 16.49 | Přečteno: 352 | Diskuse

Jan Zapletal

Když se britská premiérka Theresa Mayová usměje, umře anděl

Britská premiérka Theresa Mayová na víkendovém sjezdu Konzervativní strany opět prohlásila: „Brexit znamená brexit.“ Česky něco jako: „Třešeň je třešeň.“ A s nadsázkou: „kuře není kachna.“

4.10.2016 v 7:53 | Karma článku: 15.10 | Přečteno: 847 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Renata Pospiechová

Naše školství

Všechno to začalo zhruba v době, kdy kdosi velice chytrý vymyslel, že i učni potřebují maturitu. A tak se začaly rojit učební obory s maturitou, ačkoli dodnes nikdo neví, k čemu je to dobré.

17.3.2018 v 18:40 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 462 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Honzíkova cesta II

Má generace zná z povinné školní četby knížku od Bohumila Říhy „Honzíkova cesta“. Dokonce ji měly číst i mé děti. Nevím, zda zafungovala setrvačnost, nedostatek invence učitelů, školní osnovy.

17.3.2018 v 18:20 | Karma článku: 5.98 | Přečteno: 224 | Diskuse

Martina Studzinská

Nemuset tak zatínat zuby

Proč nechceme řešit to, co nás momentálně moc nepálí? Jsme tak ustrašení? Pohodlní? Nebo prostě na to špatné rychle zapomínáme? Nejspíš od každého trochu. Aneb o zubech a nejen o nich.

17.3.2018 v 16:03 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 212 | Diskuse

Libuse Palkova

Stop slušnosti

Zatímco prezident Zeman vyhrál volby pod heslem "stop imigrantům", jeho první slova a činy spíš naznačují, že vyhlásil stop slušnosti a novinářům, potažmo médiím, která mu nejsou právě nakloněna.

17.3.2018 v 12:28 | Karma článku: 22.29 | Přečteno: 1034 | Diskuse

Zuzka Součková

To nejlepší vymyslel muž aneb Genderově nevyvážený blog

Kreativní ženy nechť prominou, muži kreativní jsou. Ne že ne. My ženy umíme, děláme, makáme, dřeme bez nároku na odpočinek. Pak přijde muž, koukne, houkne, bouchne se v hruď a je hotový. Ano, stále existují takoví.

17.3.2018 v 7:56 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 2868 | Diskuse
Počet článků 51 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1351

Pracuji jako pedagog, vědec a zastupitel v UH. Na FF MU v Brně jsem vystudoval několik oborů. V doktorském programu se specializoval na ekonomické dějiny měst a obcí.

 

www.facebook.com/jan.zapletal.1272

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.